Korony i mosty

Czym są korony i mosty protetyczne?

Przede wszystkim korony i mosty to rozwiązania stosowane, kiedy naturalna korona zęba uległa znacznemu zniszczeniu. Powodem może być zarówno próchnica, jak również uszkodzenie mechaniczne. W każdym przypadku korony, bądź mosty stosujemy, gdy nie jest możliwe odbudowanie naturalnego zęba metodą zachowawczą. Wówczas mamy do czynienia z protetyką stomatologiczną. Każdy ząb, który znajdziemy w naszej jamie ustnej, składa się z korony i korzenia. Korona to pojedyncza odbudowa górnej części zęba, mosty natomiast powstają z połączenia ze sobą kilku koron i służą do odbudowy większych odcinków, lub ustabilizowania własnych zębów Pacjenta.

Jak wygląda odbudowa zębów
koronami i mostami protetycznymi
krok po kroku?

Przed rozpoczęciem leczenia wspólnie z Pacjentem oceniamy profil jego potrzeb, aby najefektywniej dobrać rodzaj rozwiązania – korony czy mosty?

Korona to rozwiązanie będące uzupełnieniem protetycznym, które pozwala odbudować lub wzmocnić leczony ząb. Korona może być osadzona na korzeniu własnego zęba, bądź jej podstawę może stanowić wcześniej wszczepiony implant.

Przed rozpoczęciem procedur leczenia naturalny ząb należy specjalnie przygotować. Redukcja i stworzenie podbudowy pod koronę polega na wymodelowaniu odpowiedniego kształtu, który będzie stanowić podstawę korony.

W naszej klinice korony wykonujemy na podbudowie metalowej z tlenku cyrkonu lub z materiału pełnoceramicznego o kolorycie podobnym do zęba i wytrzymałości metalu. Dzięki temu korony, które oferujemy naszym Pacjentom mają dużą wytrzymałość mechaniczną przy jednoczesnym naturalnym i estetycznym wyglądzie.

Odbudowa w postaci mostu ma zastosowanie w przypadku braku, bądź uszkodzenia kilku zębów. Procedura wykonania takiego mostu jest zbliżona do prac opartych na koronach. 

W obu przypadkach  stawiamy na wysoką trwałość i estetykę, które mają służyć naszym Pacjentom przez wiele długich lat.

Wkład koronowy / inlay / onlay / overlay...
Co to jest i kiedy się je stosuje?

INLAY – ONLAY – OVERALY

Takie rozwiązanie stosuje się, kiedy doszło do znacznych ubytków z powodu zaawansowanego procesu próchnicowego, co spowodowało znaczne uszkodzenie tkanek zęba bez naruszania jego korzenia. Inaczej mówiąc – jeśli korona zęba jest bardzo zniszczona, ale jego korzeń jest zdrowy i mocno osadzony w zębodole warto zastosować NAKŁADY typy INLAY – ONLAY – OVERLAY. W zależności od wielkości ubytku dobieramy odpowiedni z nich.

Wkłady koronowo-korzeniowe, zaś składają się z części widocznej, czyli korony właśnie, a także z niewidocznego dla oka ćwieka łączącego koronę z korzeniem. Wkład ma za zadanie wzmocnić uszkodzony ząb i zapewnić stabilność odbudowy protetycznej.

W naszej klinice wykonujemy oba typy rozwiązań z materiału kompozytowego lub pełnoceramicznego. Oba rozwizania zapewniają całkowitą biokompatybilność z organizmem i są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Dzięki temu funkcjonują jak zęby naturalne i przy właściwej pielęgnacji są bardzo trwałe.

Wiemy, że w protetyce bardzo ważna jest precyzja i dokładność, dla jak najwierniejszego odwzorowania i naturalnego wyglądu stosowanych uzupełnień. Dlatego zaplanowanie i przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu dla każdego Pacjenta to podstawa każdego leczenia i jego wysokiej jakości i trwałości.

Funkcjonalność i estetyka – tym zawsze kierujemy się podczas leczenia protetycznego.

Nasz ekspert:

Lek. stom.

Simone Bleck

implanty,
protetyka, chirurgia

Usługi protetyczne
w White Line stomatologia

Korony i mosty
na implantach

Protezy zębów